O nových rodinách pro štěňata
„Špekanátkům“ je sotva 10 dnů, jsou to pěkný buřtíci. Ještě nemají otevřená očka, ještě jsou jen světle šedá a už se uvažuje o nových rodinách.
ONA a ON tady stále řeší, jak poznat komu štěně dát a komu ne. A tak se do toho trochu vložím. Taky budu šťastná, když budou mít moje děti rodinu jako já.
A tak povídám: „Člověče vezmi rozum do hrsti a odpověz sám sobě na pár otázek!“
1. Poč chci štěně?
Říkáš si: „Co je ti do toho?“, „To je přece jasný.“ nebo „Prostě chci a chci!“ My „ušáci“ jsme exteriérově hodně zajímaví. Nerada bych dávala svoje děti do rodiny, která je potřebuje jako „tečku“ za dokonalou prezentací dokonalé rodiny s dokonalým autem, domem a dokonalými dětmi. Moje děti dokonalé nebudou. Oproti jiným dokonalostem budou štěkat, kousat, dožadovat se žrádla, procházek, výcviku, mazlení a hraní. Budou potřebovat svého člověka, který je bude mít rád a kterého budou bezmezně milovat ony.
2. Nemám v rodině alergika?
Pokud to už víš, tak to žádný „na zkoušku“ nezmění. Co pak uděláš, když to nebude fungovat? Kdo „půjde z domu“?
3. Souhlasí s pořízením štěněte všichni členové rodiny?
Žádný trucy, žádný dárky, prosím.
4. Dokážu štěně vychovat?
To asi ještě nevíš, ale asi tušíš, co proto chceš udělat. Jsme bezproblémové plemeno, které vychází s ostatními psy, lidmi, dětmi. Jsme klidní, chytří a učenliví. Ale potřebujeme pravidla a vědět přesně, co se od nás očekává. Co nám jednou dovolíš, to budeme chtít opakovat: sedačka, postel, loudění, skákání při vítání, běhání za běžci a cyklisty a nevím co ještě. Špatně vychovaní pejsci jsou stejně obtížní pro celé okolí jako špatně vychované děti. Pro nás je hlavní téma přivolání, v tomto ohledu neexistuje kompromis. Pokud nás to nenaučíš, tak si někde počkáš! Až se vyběháme a vyčucháme. Jsme totiž honiči. Zvěři neublížíme, ale „ženeme ti ji na mušku“, tak nás pochval a nerozčiluj se😊
5. Budu na něj mít dost času?
Rádio vypneš, kolo uklidíš do garáže, po práci se natáhneš nebo jdeš do hospody. S tím je konec. Štěně nevypneš, neuklidíš, ono tady na tebe čeká, aby bylo s tebou.
6. Kdo bude chodit na "Velký ven" ?
Velký ven neznamená pustit pejska na zahradu anebo vyjít na chodník před barákem, nechat udělat potřebu a hybaj zpátky domů. Velký ven je prostě velký: dlouhá procházka, kdy si musíme počuchat, přečíst PSMesky, vyběhat se, prohrát si se svým člověkem. Klacky, balónky, hračky, povely, žádný mobily.
7. Kde bude štěně bydlet?
Bacha, nemáme podsadu, v zimě je nám chladno. Ve Švýcarsku chovají řadu pracovních psů v izolovaných boudách s vlastním výběhem. Ale já jsem radši doma. Mám svý místo v koupelně, tam nikdy nikdo neleze. Anebo v obýváku na koberci. To je taky fajn. To bych přála svým dětem taky. Žádný řetěz u boudy, žádný celý den sám doma, to prosím NE.
Jsme šťastný se svou lidskou smečkou.
Kam s ním, když…?
Dovolená? Letadlem? V zavazadlovém prostoru? To nechci slyšet.
Trajektem? V psím kotci na palubě? To by ještě šlo.
Psí hotel? To uděláš? Co ty smutný oči?
Do dobrých rukou chůvy? Ano, ale přičti si to k nákladům na dovolenou.
Cesta k moři autem? Ano, ale zastávka na dlouhý ven.
Co když budu nemocný?
Mám na to?
Pořízením štěněte to nekončí. Pelechy, zdravotní pojištění (to je užitečný), očkování, poplatky ze psů, hračky, pamlsky. Můžeš si udělat excelovskou tabulku a za rok si dát mokrej hadr na hlavu.
Budu schopen nechat psa být psem?
Krásně se koukáme, jen promluvit, jsme moudrý a laskavý, ale stále jsme PES a tedy zvíře. Nemůžeš očekávat lidské chování.
Odpověděl sis? Tak fajn! ONA říká, že: „Míra zklamání je přímo úměrná míře očekávání“. Doufám, že jsi připraven.
Komentáře
Okomentovat